Kontaktní telefonO RODINNÉM DOMU B7

Již při sestavování katalogu Rodinných domů IZOLOX bylo jasné,že návrh alespoň jednoho z domů bude směrován k našim potřebám a požadavkům na dispozici a vzhled domu.

Rodinný dům B7Územní rozhodnutí  umožňovalo použít na dům i střechu pultovou,která nás od počátku oslovovala,že se bude jednat o přízemní dům bylo jasné také hned od začátku,tak bylo potřeba pouze „katalogovou verzi“ domu B7 přizpůsobit orientaci našeho pozemku.

Pozemek je s jižní orientací, zároveň poměrně veliký (1200m2) a tak na něm nebyl problém dům umístit, pouze bylo potřeba zohlednit orientaci čelní fasády na jihozápad, kde musel být umístěn vstup do domu, vjezd do garáže a i vstup na terasu.

U domu bylo od samého začátku myšleno na minimalizaci jeho provozních nákladů a tomu odpovídají i tloušťky jednotlivých tepelných izolací. Obvodové zdivo IZOLOX : 20cm Greywall 033 Rigips 
(U =  0,14Wm –2 K -1 ), střecha : 2x 14 cm Isover Unirol Profi (λD=0,033 Wm-1K-1 ), podlahy : 3,5cm TCD deska  + 15cm Polystyren EPS 150 (U =  0,20Wm –2 K -1 ), okna 3sklo s 6-ti komorovým profilem INOUTIC Prestige šíře 76 mm  (U =  0,6Wm –2 K -1 ). Při takto zvolených skladbách konstrukcí a výměře domu 168m2 byla vypočítána tepelná ztráta celého objektu na  5,9 kW.

Při znalosti potřebného příkonu na vytápění jsme mohli přistoupit k rozhodnutí o způsobu jeho vytápění.Rozhodnutí padlo  na infra panely společnosti ES-Systems částečně namontované ve stropním podhledu a na stěnách.V našem případě se jednalo o kombinaci těchto zásadních argumentů v pořadí:​

  1. zdravý způsob vytápění a teplo od podlahy
  2. nízké provozní i pořizovací náklady a téměř nulová montáž (roční náklady na elektřinu pro vytápění byly stanoveny na 12.000,-Kč)
  3. vzhled panelů hodící se k zamýšlené podobě interiéru
  4. jednoduchá regulace

V neposlední řadě hrála roli i původně nezasíťovaná parcela, kam nebylo tedy nutné přivádět plyn a zároveň poskytnutí téměř poloviční sazby na odběr elektrické energie při tomto způsobu topení, kterou můžeme samozřejmě využívat i pro veškeré další spotřebiče.

Dům zásobuje TUV boiler objemu 200l, který ohřívá převážně noční proud (ohřátí 200l vody na 60stupňů vychází při snížené sazbě na nějakých  5,50 – 6 Kč).   

Konečné vyúčtování roční dodávky elektrické energie dopadlo více než pozitivně. Je jasné že zima 2013-2014 přinesla nadprůměrné teploty, přesto roční náklady 24.360,- Kč znamenají velmi příjemnou měsíční platbu 2.030,-Kč a to společně s platbou za vodné a stočné přináší nízké měsíční provozní náklady rodinného domu 2.300,-Kč - vše v části „Vzorový dům“ – „Vyúčtování ČEZ“.

Odvod splaškových vod bylo nutné řešit tlakovou kanalizací,kdy je na pozemku umístěna plastová záchytná šachta s kalovým čerpadlem a plovákovým spínačem.Dešťové vody jsou zachytávány do 6m3 zásobníkové jímky s přepadem umístěné pod úrovní terénu-v ní je opět čerpadlo a voda se využívá k zalévání zahrady.

Stavba začala 20.5.2012 a byla realizována po jednotlivých a částečných dodávkách. U hrubé stavby nebylo co řešit,tam se prováděla montáž „vlastními“ pracovníky,pak následovaly dodávky další postupně: nenosné příčky (Porfix),okna a dveře (6-ti komorový Inoutic Prestige),hrubé rozvody elektro,voda a kanalizace,pak následovala celoplošná hydroizolace asfaltovým pásem Glastek 040 Mineral (svépomoc).Tepelné izolace podlah byly realizovány s ohledem  na následně zvolený postup montáže podlah hrubých TCD deskou IZOLOX na vrchním líci s tepelnou izolací 15cm Polystyren EPS 150.Tepelné izolace podlah byly hotové do konce roku 2012 a na leden nám vycházely omítky.I s ohledem na skutečnost,že v zimě není ideální klasicky omítat,jsme se rozhodli pro komplexní  „sádrokartonové“ řešení. Sádrokartonem jsou řešeny kompletní podhledy s infra panely, nahraženy omítky na stěnách a použity při skladbě suché podlahy (na TCD desku je speciálním lepidlem namontována 2x podlahová SDK deska s křížným převazem).

Montáž sádrokartonů začala 8.1. a končila předáním 31.3. Výsledek může být vždycky lepší a určitě by každý dokázal „něco“  najít,přesto jsme s výsledkem spokojeni a není zanedbatelná ani finanční úspora při tomto postupu.Během montáže sádrokartonů proběhla montáž hliníkových vstupních dveří  (hliníkové provedení bylo zvoleno s ohledem na jižní orientaci čela fasády) a také garážových vrat.

Pak už jsme opravdu začali mít pocit,že dům dostává velmi konkrétní podobu i zevnitř a dá se říct, že začaly dokončovací práce v pořadí obklady+dlažby, krb, malby, kompletace voda a elektro, plovoucí podlahy, vnitřní dveře a kuchyňská linka.

Interiéru  pomohly (kromě krbu) i vnitřní dveře FERRERO LEGNO v bezfalcovém CPL provedení  s výškou 210cm,barvou Moca a kováním Tupai. Koupelna a oba záchody mají stejný obklad i dlažbu (Marazzi Suite),kde jsme nestáli o žádné barevné kombinace,ani doplňky jako listely atd. Koupelna a wc velmi „prokoukly“  po kompletaci,kdy veškeré zařizovací předměty, všechny baterie,háčky a držáky byly použity jednotně od JIKY edice CUBITO. Výsledek doplněný o sprchový kout řešený jednostrannou  skleněnou zástěnou od podlahy ke stropu v mléčném provedení je velmi dobrý.  Jsem velmi rád, že jsme obětovali něco navíc (20.000,-) a dveře na terasu jsou řešeny jako posuvné systémem HS Portal. Pohodlně se otevírají i zavírají jednou rukou,je zajištěná těsnost a opět velmi dobrý vizuelní dojem.

Na poslední chvíli se také rozhodlo o tom, že fasáda bude ještě letos. U ní jsme měli také poměrně jasno – stáli jsme o hladkou fasádu zrnitosti 0,4mm (což je zrnitost štuku). Nakonec padlo rozhodnutí na venkovní bílou cementovou stěrku 3803B od Weberu ,kterou budeme ještě natírat silikonovou barvou. Fasáda, které je něco málo přes 200m2 byla i 5cm polystyrenem  hotová za týden a my se hned ten další stěhovali. Pravda svítíme pouze žárovkama a chodíme do domu přes dvě stlučené palety, přesto se nám v novém moc líbí.

Co se týká financování stavby domu, tak jsme především na konci jen koukali, jak peníze ubývají, přesto se dá říct, že výsledek nebyl za očekáváním až zase tak moc. Dům bez pozemku, venkovních úprav, oplocení a vnitřního vybavení vyšel na 2,65mil a 2.8.2013 jsme stěhovali.